Veřejný závod

Víte, co je orientační běh? Máte chuť proběhnout se po lese kolem Nové Paky? Jestliže ano, máte ideální příležitost v sobotu 18. října 2008. SK LOB Nová Paka pořádá 13.kolo Východočeského poháru v OB a pro veřejnost připravujeme kategorii Příchozí (asi 3,5km). Srdečně Vás zveme!!!

Informace o závodě - naleznete na stránkách závodu http://www.npa.cz/zavody/pohar2008/

Kdy: 18. října 2008
Kde: Sjezdovka v Nové Pace
Strart 00: 10.00h
Prezentace: 8.30 - 9.30h

Základní informace jsou v rozpise a podrobné informace budou zveřejněny asi 10 dní před závodem v  pokynech.

Startovné je 50Kč a bude se vybírat v den závodu u prezentace. Na závod se můžete přihlásit přímo u prezentace. V ceně startovného je mapa, která zavodníkovi po závodě zůstavá na památku, a občerstvení v cíli.

Co potřebuji?
Občanku na prezentaci, busolu, 500Kč na zálohu za půjčení SI čipu (pokud nám jako zálohu nebudete chtít dát občanku).

Pro orientaci v lese je dobré mít klasickou busolu. Kvalitě buzoly se meze nekladou, ostatně je to na Vás, jak brzy se z lesa vrátíte :)  Pro úplné OB greenhorny se jistě hodí i mobil s číslem na tísňovou linku svých blízkých :)  Důležitou výbavou každého závodníka je SI elektronický čip, na který se zaznamenává průchod kontrolou a zárověň měří čas. Tento čip Vám bude zdarma zapůjčen u prezentace výměnou za občanský průkaz nebo za zálohu 500 kč.


O čem je orientační běh a pravidla OB

Pokusím se tu pro laiky shrnout, o co jde. Začneme polopatě od startu. Každý přihlášený závodník má přidělený svůj startovní čas (uveden ve startovce), který se počítá od oficiálně daného nulového startu. Jestliže je nulový start ve 10:00 a Váš startovní čas je 15, buďte na startu 10:15, respektive o něco dřív, protože start má tři minutové předkoridory. Do prvního koridoru jdete, až bude na hodinách (počítadle) Váš čas, tedy 15. Start závodu většinou nebývá v přímo v centru závodu. Na start se dostanete po modrobílých fáborkách. Vzdálenost z centra na start najdete v pokynech. V prvním koridoru si zkontrolujeme váš SI čip, ten si pak jednoduše vynulujete. V dalším koridoru je kontrola správného vynulování čipu. V posledním koridoru už jen čekáte na signál odpočítávání a vyrážíte po vyznačeném úseku pro svoji mapu na mapový start, kde si ji vyzvednete z hromádky pod kategorií Příchozí. Mapový start je v lese vyznačen lampionem, na mapě znázorněn trojúhelníčkem, od kterého jsou čarou propojeny kontroly v příslušném pořadí. Dále už je to jen na vás. Princip orientačního běhu spočívá v tom najít všechny Vaše kontroly v daném pořadí a v co nejkratším čase. Jaký zvolíte postup od kontroly ke kontrole je čistě na Vás.
Co najdete na kontrole? Hliníkový stojan s oranžovobílým lampionem. Na stojanu je krabička s otvorem, do kterého vložíte SI čip. Když krabička pípne, vše je OK a můžete vyrazit hledat další kontrolu. V případě selhání krabičky (vybitá baterie) jsou na stojanu ještě kleště, kterými musíte orazit do mapy vpichy do příslušných políček označených písmenem R, jinak jste diskvalifikováni.
Každá kontrola má svůj číselný kód, což je dost důležité pro ujištění, že se právě nacházíte u té svojí kontroly. V lese je kontrol samozřejmě požehnaně a ne zrovna každá kontrola, na kterou natrefíte, je vaše. Ke své trati dostanete u prezentace i tzv. popisy kontrol, kde jsou důležité informace jako počet kontrol na trati, čísla kontrol a popis objektu, u kterého kontrola stojí (krmelac, větvení cest, jáma, ...) Nevadí, když mezi své kontroly orazíte omylem nesprávnou kontrolu. Důležité je mít všechny svoje kontroly a ve správném pořadí! Jestli jich nasekáte víc než máte je zkrátka jedno. Kapacita paměti čipu je 30 kontrol.
Poslední kontrola (sběrka) bývá zpravidla pro všechny závodníky stejná. Od ní následuje povinný úsek do cíle značený červenými fáborky či koridorem. Na cílové čáře ještě nezapomeňte orazit cílovou kontrolu, čímž Váš závod končí. SI čip si poté musíte vyčíst, jinak nebudete klasifikováni a uvedeni ve výsledcích. Po vyčtení si počkejte, až vám vytiskneme lísteček s mezičasy. V cíli dostanete napít šťávu nebo čaj. Průběžné výsledky budeme postupně vyvěšovat na shromaždišti. Konečné výsledky pak najdete druhý den na webu závodu.
Prosíme všechny závodníky, aby dodržovali pravidla fairplay, nepodváděli, dodržovali povinné úseky a respektovali zakázané prostory.

Více o orientačním běhu najdete na stránkách Českého svazu orientačního běhu.

Těšíme se na Vaši účast.
SK LOB Nová Paka    
Partneři SK LOB Nová Paka
Aktualizováno: 15. října 2008   |   Webmaster   |   © 2008, SK LOB Nová Paka